TENNISTES MUNK: 11aastane Shi Heng Yang on Shaolinis mungaelu elanud kolm aastat. Fotograafile poseerides käis tal jalg üle pea ühe hetkega. (Teet Malsroos) |
“Jah, ma tean Jackie Chani, Bruce Leed ja Jet Li’d. Jet Li on teinud kaasa filmis “Shaolin” ning selle kahes järjes ja sellega meile kõvasti reklaami teinud. Aga see, mida filmis näidatakse, erineb ikka päriselust,” räägib 23aastane Shaolini munk Shi Yan Song.
Homme annavad Shaolini templi mungad Tallinnas kaks etendust “Wheel of Life”, mille piletid müüdi ära loetud päevadega. Mungad saabusid siia reedel Budapestist, nende lennuk maandus tund aega öeldud kellaajast varem ning mehed veetsid aega lennujaamas palli mängides.
Pärast mõnetunnist kohanemist Pirita hotellis oli üks esinejatest, Shi Yan Song, nõus rääkima oma elust lähemalt. Et munk kõneles vaid oma emakeelt, tõlkis teda inglise keelt valdav noormees. Enamikule küsimustest andis vastuse tõlk.
Munk kannab pruuni mungarüüd ning päikesekiired peegelduvad vastu ta paljakspöetud pealaelt. Ainsad märgid, mis reedavad tema kokku-puudet kaasaja tsivilisatsiooniga, on kaelas rippuv plastmassist sodiaagimärk ning randmel ilutsev elektronkäekell.
Palju mungad tavaeluga kursis on?
“Kaht isandat ei jõua teenida. Kui ma olen munk, siis tegelen zen-budismiga ning olen sellele pühendunud. Ei saa samal ajal käia ka kinos ja huvituda naistest ja muudest asjadest - selline on valik.”
Mis on Shaolini munga eesmärk?
“Tervislik ja täisväärtuslik elu, avatud ja tugev vaim, pühendumine.”
Milline on Shaolini templi elukorraldus?
“On kahesuguseid munki: sõjamungad, kelle ülesandeks on kaitsta templit vaenlaste eest ning mungad, kes pühendunud rohkem vaimsele elule. Kokku on templis munki kahe tuhande ümber. See, kumb tee valida, sõltub mungast ja loomupärasest soodumusest. Tavaliselt valib selle Õpetaja.
Templit kaitsma pole mõtet valida ju nõrka munka, ikka tugevat. Õpetaja vaatab ja hindab, milliseks teenimiseks on keegi rohkem sobilik.”
On arvatud, et te pole õiged mungad, nende moraalikoodeks ei lubaks niimoodi mööda maailma etendusi andmas käia.
“Meie show on heaks kiidetud Shaolini templis ja Hiina valitsuses. Kuigi wushud on praktiseeritud pikka aega ning tal on värvikas ajalugu, ei ole selle saladusi väljapoole demonstreeritud. Filmides näidatav on teine asi, sel pole tegelikkusega pistmist - filmitakse stseen-stseenilt ja hiljem monteeritakse tervikuks.
Meie näitame, et siin pole pettust - kõik on ka päriselus saavutatav. Igapäevase usina ja järjekindla treenimise tulemusel. See show propageerib meie templit, see on inimeste harimiseks ning huvi äratamiseks. Hiina on nüüd avatum kui varem ja meil on ka võimalus ennast näidata.”
Kui kaua sellist etendust ette valmistatakse?
“See ei võta palju aega, võib-olla nädal, sest koosneb erinevatest kildu-dest, mis mosaiigiks kokku sulatatakse. Igaüks teab, mida teeb ja suudab, nii et kogu vaev seisneb üksikute etteastete sidumises.”
Teie trupis on kaasas ka koreograaf.
“Jah, sest see on ju show, kus on vaja õiget ajastust, siin ongi koreograaf abiks. Meiega on kaasas kolm Hiina näitlejat ja muusikut ning üks USA näitleja. Meie etendus on terviklik jutustus Shaolini ajaloost ja arengust.”
Mida te siin olles sööte?
“Meil on kaasas oma kokk. Restoranides me ei söö, eks tema siis vaatab, millised need võimalused siin on, et millest ja mida süüa teha.”
Esimesed muljed Eestist?
“Me oleme siin olnud vaid neli tundi... Siin on palju rohelist. Ja meri on väga värskendav.”
Olete kivid ja puud, mida etenduses purustate, kaasa võtnud. Miks te ei kasuta kohalikku materjali?
“Vahel ostame ka kohapealt kive ja muid asju. See sõltub näiteks transpordikuludest, vahel on kasulikum kaasa vedada kui kohapealt osta. Puu peab olema kindlate omadustega, igasugune puit meile ei sobi.”
Kas see võitluskunst, mida harrastate, järgib traditsioonilist Shaolini õpetust - pärast kultuurirevolutsiooni tulid ju uued õpetajad ja mugandati võitlusviise?
“Hm... ausalt öelda ma ei tunne seda ajajärku eriti hästi ja ei oska vastata. Meie tuur on märk sellest, et Shaolini tempel on alles ja tegutseb - seepärast on kaasas ka mungad ise.”
Ühel teie trupi liikmel on käsi kaela seotud. Mis temaga juhtus?
“Tal juhtus ühel showl õnnetus. Aga ma rõhutan, et vigastused on meil väga harvad - see pole nagu sport, kus pinges olev keha on vigastustele vastuvõtlik. Vigastusi tuleb meil ette äärmiselt harva.”
Meiega istub koos ka üks päris noor mees. Kui vana tema on?
“Ta on 11aastane, tema nimi on Shi Heng Yang ning ta on Shaolini munk kolmandat aastat. Väga tähtis on hakata võitluskunstidega tegelema lapsest peale, sest laps on vastuvõtlikum, refleksid kujunemisjärgus ning vaim puhas. Kui lapsele õige vundament alla laduda, saab temast kasvatada korraliku täiskasvanu. Miski ei tule niisama, ka tema on treenitud tund tunni, päev päeva järel.”
Allikas: Õhtuleht